Zvýšili se úrokové sazby. co to pro nas znamená?

Rada guvernérů ECB poprvé za 11 let zvýšila úrokové sazby a v následujících měsících pravděpodobně dojde k dalšímu zvýšení. Když ceny v ekonomice rostou příliš rychle – to znamená, když je inflace příliš vysoká – zvýšení úrokových sazeb pomůže ve střednědobém horizontu snížit inflaci zpět na 2% cíl ECB. (zdroj https://www.ecb.europa.eu/)

Inflace zatěžuje lidi. Mnozí se obávají, že tu zůstane. ECB sleduje tato takzvaná inflační očekávání. Proto oni zvýšili úrokové sazby, aby inflace zůstala nad 2 %. To pomůže udržet inflační očekávání pod kontrolou.

Úrokové sazby, které banky nabízejí lidem a podnikům, se obvykle pohybují v tandemu se sazbami stanovenými ECB, ale ovlivňují je i další faktory. V ekonomice volného trhu, jako je eurozóna, jsou sazby také určovány poptávkou po úvěrech a jejich nabídkou. Jinými slovy, kolik chtějí podniky a lidé utrácet a investovat a kolik úvěrů je k dispozici.
Samotné zvýšení úrokových sazeb všechny tyto problémy nevyřeší. Vyšší úrokové sazby nezlevní dováženou energii, neposkládají prázdné regály v supermarketech ani nedodají polovodiče výrobcům automobilů.

Vyšší sazby udržují inflační očekávání pod kontrolou.
Vyšší sazby však udrží inflační očekávání pod kontrolou. Pokud si lidé a podniky myslí, že vysoká inflace přetrvá, pracovníci budou pravděpodobně požadovat vyšší mzdy a zaměstnavatelé si na oplátku mohou zvýšit své vlastní ceny. Často se tomu říká spirála mezd a cen.

Scroll to Top