Spirálová inflace vyvolala krizi životních nákladů v celé Evropě a vlády se snaží ochránit domácnosti a podniky před zdánlivě nikdy nekončícím nárůstem cen energií.
Mnoho rodin v dnešní době má pocit, jako by se výplaty okamžitě vypařovaly, protože inflace zvyšuje náklady na potraviny a pohonné hmoty, majitelé domů zvyšují nájemné a účty za energie neustále stoupají.
Inflace v 19 zemích vázaných na euro vyskočila v červenci v Evropě na nové historické maximum 8,9 procenta, což je způsobeno rostoucími náklady na energii.
Nic nenasvědčuje tomu, že by se energetická krize v dohledné době zlepšila, protože Evropa se připravuje na možnost, že Rusko úplně přeruší dodávky plynu v odvetě za západní sankce za jeho invazi na Ukrajinu.
V jednom z dosud nejchmurnějších varování belgický premiér Alexander De Croo uvedl, že Evropa může v důsledku patové situace čelit až 10 těžkým zimám.
Členské státy Evropské unie jsou z velké části odpovědné za své vnitrostátní energetické politiky a pravidla EU jim umožňují přijímat mimořádná opatření na ochranu spotřebitelů před rostoucími náklady