Jaký bude vývoj cen nemovitostí 2023?

Po loňském turbulentním roce na realitním trhu, a to jak z pohledu růstu cen, tak z pohledu rekordních prodejů, přišel letos útlum. Vše odstartovalo zrychlení tempa růstu inflace, na které už z kraje roku začala reagovat Česká národní banka (ČNB) postupným zvyšováním úrokových sazeb. To se svižně začalo projevovat také na zdražování hypotečních úvěrů, které jsou pro významný podíl českých kupujících nezbytným zdrojem financování vlastního bydlení.

Trh prakticky stagnuje, aktivita se očekává v druhé polovině roku 2023. Klíčové impulzy, které vedou ke stagnaci trhu v letošním roce jsou kombinace narůstající inflace, zvyšování sazeb ČNB a s tím spojené zdražování úvěrů v bankách, nárůst cen stavebních materiálů při výstavbě, skokový růst energií a na nervozitě přidává i konflikt na Ukrajině. Brzdí se aktivita investorů až do dnešní situace, kdy se trh prakticky zastavil. Vzrůstající ceny energií způsobily velké komplikace spoustě výrobních firem, které omezují své expanzivní aktivity.

Nabídka bytů k pronájmu je stále nižší. Poptávka po nájemném bydlení v roce 2022 se zvýšila, a to až o 50 procent. Lidé si kvůli vysokým cenám bytů k prodeji přesouvají na nájemní trh, do poptávky se také promítá extrémní zájem uprchlíků z Ukrajiny. 

Scroll to Top