Tipy, jak naučit své děti Smart Money Management

Zkoumejte své vlastní postoje k penězům. Pamatujte, že děti se díky sledování rodičů naučí hodně o tom, jak zacházet s penězi. Dávejte si dobrý příklad – a nebojte se přiznat, když nevíte, jak na to. Nyní je skvělý čas se společně učit!
Dejte svému dítěti příspěvek a nechte ho, aby si s ním rozhodovalo o vlastních výdajích. Jakmile vaše dítě pochopí, že lidé používají peníze na nákup věcí, které chtějí, dejte mu malý týdenní příspěvek. Zvyšte částku každé narozeniny, aby byla v souladu s přiměřenými osobními výdaji vašeho dítěte. Povzbuďte je, aby si nákupy předem naplánovaly. Poskytnutí příspěvku vám pomůže vyrovnat váš rozpočet, ale dejte jim jen tolik, kolik si můžete dovolit. Orientační hodnota je 0,50 – 1,00 $ / rok věku vašeho dítěte.

Očekávejte, že vaše dítě pomůže s rodinnými pracemi. Pomoc v domácnosti je součástí rodiny. Dávejte příspěvek striktně na to, jak se naučit hospodařit s penězi. Je lepší, když dítě děláš malé „chyby“, než větší chyby později.

Poskytněte příležitosti k dalšímu příjmu. Příležitostně nabídněte svému dítěti příležitost vydělat si malou část přivýdělku tím, že uděláte extra práci. Pomozte jim rozhodnout, co dělat s extra penězi, které vydělají.

Naučte své dítě pravidelně spořit. Nastavte postup pro ukládání peněz na prasátko nebo bankovní účet. Pravidelně sledujte, kolik jste ušetřili, a promluvte si se svým dítětem o cílech využití jeho peněz.

Pomozte svému dítěti objevit uspokojení ze sdílení. Povzbuďte své dítě, aby určilo způsoby, jak může utrácet peníze na pomoc druhým.

Ukažte svému dítěti, jak být moudrým spotřebitelem. Než si vaše dítě něco koupí, zkontrolujte alternativní způsoby utrácení peněz, abyste zdůraznili nutnost rozhodování. Naučte je porovnávat ceny a kvalitu obchodu. Diskutujte o tom, jak inzerenti přesvědčují lidi, aby si koupili jejich produkty, a povzbuzujte své děti, aby se do reklam pouštěly s rozvahou.

Naučte své dítě zdravému přístupu k úvěru. Až bude vaše dítě dostatečně staré na to, aby pochopilo, co je to kredit, zvažte, zda mu dovolíte půjčit si od vás malou částku peněz navíc na velký nákup. Vyjednejte, kolik bude vaše dítě splácet každý týden z jejich týdenního příspěvku, a poté buďte velmi opatrní při shromažďování peněz a sledování zbývajícího zůstatku každý týden, dokud nebude dluh splacen.

Naučte své dítě hodnotě moudrých investic. Až bude vaše dítě dostatečně staré na to, aby pochopilo úrokové sazby a míru návratnosti, zahrajte si investiční hru, ve které se seznámíte s alternativními investičními strategiemi a finančními riziky. Webové stránky mohou být velmi užitečné.

Zapojte své dítě do finančního plánování rodiny. Nechte své dítě vidět, jak plánujete rozpočet, platíte účty, pečlivě nakupujete a plánujete velké výdaje a prázdniny. Vysvětlete dostupné možnosti a umožněte dětem účastnit se rozhodovacího procesu rodiny. Stanovte si rodinný cíl, ke kterému se může každý dopracovat.

Scroll to Top