Seriál Covid 19_Díl 1.: Rodinné finance a zvládání krize COVID-19

V době, kdy téměř každou domácnost zasáhla pandemie COVID-19 by měli být rodinné finance udržovány pod následujícími pravidly (krok za krokem):

 1. Sestavte si vyrovnaný rozpočet na každý měsíc.
  1. 2 Sepište všechny čisté příjmy rodiny, které za daný měsíc dostanete.
  1. 3 Sepište všechny výdaje v rodině, které daný měsíc plánujete.
 2. Protáhněte si (např. v excelu nebo na papíru) několik měsíců dopředu (např. do konce roku) příjmy i výdaje.
 3. Pokud jste v mínusu, postupujte následovně:
  1. 1Přizpůsobte své výdaje svým aktuálním příjmům. Tzn. pokud jste měli do pandemie vyrovnaný domácí rozpočet a ten Vám nyní klesnul např. o 50% (místo 2 dospělých vydělává jen jeden), pak všechny výdaje se pokuste snížit také o 50%.
  1. 2Zapisujte si veškeré rodinné výdaje při každém vydání! Použijte k tomu svůj mobilní telefon.
  1. 3Zkontrolujte, zda platba, kterou hodláte zaplatit je naplánovaná na daný měsíc.
  1. 4Nakupujte jen to, co opravdu aktuálně potřebujete. Např. na nákup potravin jezděte se seznamem a nic kromě tohoto seznamu nekupujte! Na jedinečné, časově omezené slevy nekoukejte.
  1. 5Omezte výdaje dlouhodobé spotřeby – nákupy aut, nábytku, kuchyní, mobilů, atd. Když to vydrželo dodnes, pár dalších měsíců to ještě vydrží.
  1. 6Využijte úspory z minulých let. Pokud máte na účtech (spořících / běžných / termínovaných) naspořené peníze, podívejte se, zda Vám jejich výše stačí do doby, než předpokládáte, že se Vaše rodinné finance vrátí do normálu. Pokud ano, máte vyhráno, rozdělte si je do doby než budete opět vydělávat rovnoměrně na každý měsíc.
  1. 7Přestaňte platit dlouhodobé spoření nebo investování, jako např. stavební spoření, penzijní spoření, nebo jiné druhy dlouhodobého spoření. Nemusíte informovat nikoho, jakmile se Vaše příjmy vrátí do normálu, můžete dál pokračovat se spořením.
  1. 8Požádejte si o odklad půjček na 3 nebo na 6 měsíců (pokud jste si vzali půjčku do 26.3.2020 a nebyli jste více než 30 dnů po splatnosti k 26.3.2020.) Pokud nesplňujete zákonné podmínky na odklad půjček, zavolejte a zeptejte se co Vám daná banka nebo finanční instituce může nabídnout, když máte omezené příjmy z důvodu pandemie COVID-19.
  1. 9Pokud máte více půjček, splácejte nejdříve ty nejdražší s nejvyšším RPSN (za předpokladu, že jste nepožádali o odklad půjček).
  1. 10Omezte pravidelné povinné výdaje – vyhledejte na internetu kalkulačky na úsporu za mobilní telefon, plyn, elektřinu, povinné ručení, havarijní pojištění, pojištění domácnosti a životní pojištění. Všechny tyto položky za poslední roky zlevnily, takže můžete výrazně ušetřit převodem k levnějším dodavatelům až několik desítek procent Vašeho rozpočtu.
  1. 11Porovnejte splátky Vašich úvěrů v kalkulačce na konsolidace úvěrů. Vždy ušetříte. (pokud tedy nepožádáte o odklad).
  1. 12Jste-li podnikatel, zažádejte si o 25 000 Kč! Link je zde:https://podnik-info.cz/zadost/
  1. 13Pokud se jedná o krátkodobý výpadek příjmů (30-60 dní), použijte půjčky zdarma na 30-60 dní nebo kreditní karty s bezúročným obdobím až 60 dní. Porovnání např. zde: https://porovnatpujcky.cz/rychle-pujcky/
  1. 14Zrušte sázení Sportky a další kurzové sázky nebo kasína online.
  1. 15Omezte nebo zrušte výdaje na zábavu.
  1. 16Jezděte veřejnou dopravou, nechte auto doma a ušetřete za benzín (který v průměrné domácnosti činní až 10% rodinných výdajů).

Níže naleznete příklady, jak přizpůsobit rodinný rozpočet aktuálním příjmům domácnosti.

Scroll to Top