Co je to kryptoměna

Kryptoměna jsou virtuální peníze, jejichž platby probíhají v decentralizovaném (nikdo nekontroluje) systému. Kryptoměna je uložena na speciálních elektronických peněženkách.

S příchodem internetu se po celém světě pravidelně objevují pokusy o vytvoření digitální měny. Nikdo však těmto projektům nedůvěřoval – a nezískaly popularitu. Bylo příliš snadné je předstírat. První kryptoměna, bitcoin, dokázala tento problém vyřešit pomocí blockchainu. Tento systém je přirovnáván k velké knize obsahující veškeré záznamy o tom, co se s kryptoměnou děje. A každý vlastník bitcoinu má v rukou nezávislou, ale identickou kopii této knihy.

Záznamy ve všech knihách jsou pravdivé a totožné. Ani banky, ani vláda, ani tvůrce kryptoměny nemohou tyto záznamy padělat. Jinými slovy, v blockchainu neexistuje jediný kontrolér, systém je řízen mnoha účastníky. Systém, postavený na matematických výpočtech, chrání digitální měnu před paděláním nebo hackováním.

Dnes se kryptoměny postupně stávají vážným konkurentem tradičního finančního systému. Běžné moderní peníze vydávané centrálními bankami nejsou kryty zlatem ani jinými drahými kovy. Centrální banky nekontrolují směnný kurz národních měn, ale mohou ovlivnit množství peněz v oběhu a další parametry. Kryptoměna je ve srovnání s konvenčními měnami transparentní a její množství je omezeno matematickými vzorci, nikoli zájmy států.

Scroll to Top